Vnitřní kanalizaci
TECHNICKÉ POŽADAVKY NA VNITŘNÍ KANALIZACI
Vnitřní kanalizace je potrubí určené k odvádění odpadních vod, popřípadě i srážkových vod ze stavby, k jejímu vnějšímu líci. V případech, kdy jsou odváděny odpadní vody, popřípadě i srážkové vody ze stavby i pozemku vně stavby, je koncem vnitřní kanalizace místo posledního spojení vnějších potrubí. Tato místa jsou také začátkem kanalizační přípojky.
Technické požadavky na vnitřní kanalizace jsou řešeny zejména normou ČSN 75 6760 Vnitřní kanalizace. Níže uvedený text uvádí nejdůležitější pasáže normy.
Obecně
Vnitřní kanalizace – potrubí, armatury a příslušenství, která jsou v majetku vlastníka nemovitosti a odvádí odpadní, a popř. i srážkové vody z budov a venkovních ploch k vnějšímu líci budov nebo k poslednímu spojení svodných potrubí vně budov, kde začíná kanalizační přípojka, popř. do žumpy nebo vodního recipientu.
Systém jednotné a oddílné soustavy
Splašková a dešťová odpadní potrubí musí být vedena odděleně. Při napojení nemovitosti na stokovou síť jednotné soustavy je možné provést spojení svodného potrubí splaškových odpadních vod a srážkových vod uvnitř budovy pouze v těchto případech:
- a) pokud vypočtená hodnota odtoku srážkových vod ve svodném potrubí nepřekročí hodnotu přípustného odtoku srážkových vod v kanalizační přípojce stanovenou provozovatelem a/nebo vlastníkem kanalizace pro veřejnou potřebu a zároveň nepřekročí hodnotu 1,0 l/s podle ČSN EN 12056-3 (spojení svodných potrubí se může provést kdekoliv v budově),
- b) pokud je hranicí nemovitosti obvodová zeď budovy (spojení se provede před hlavní čistící šachtou u výstupu z budovy).
V ostatních případech smí být při napojení nemovitosti na stoku síť jednotné soustavy provedeno spojení svodného potrubí splaškových odpadních vod a srážkových vod pouze vně budovy.
Při napojení nemovitosti na stokovou síť oddílné soustavy musí být i vnitřní kanalizace oddílná (svodná potrubí splaškových odpadních vod a srážkových vod nesmí být spojována).
Použití materiálu je podmíněno druhem a jakostí vody, která bude potrubím dopravována a prostředím, ve kterém je potrubí instalováno.
Pro vnitřní vodovod se smí použít jen materiály odpovídající příslušným předpisům.
Potrubí vnitřního vodovodu se navrhuje na nejvyšší provozní přetlak alespoň 1000 kPa (výjimkou mohou být vodovody zásobované gravitačně z výše položené přerušovací zásobní nádrže) a životnost nejméně 50 let. Armatury vnitřního vodovodu se navrhují na nejvyšší provozní přetlak alespoň 1000 kPa s výše uvedenou výjimkou. Životnost armatur je stanovena v normách výrobků. U rozvodu studené vody se předpokládá návrhová teplota min. 20 °C a u rozvodů teplé vody min. 60 °C.
Trubky a tvarovky, kromě vodoznaků a zahradních hadic, nesmějí mít průhledné stěny. Pokud výrobce trubek nestanoví jinak, nesmí se ocelové pozinkované trubky použít pro vnitřní vodovod teplé vody.
Kondenzáty
Odvádění kondenzátů do stokové sítě je možné jen v souladu s podmínkami uvedenými v kanalizačním řádu. Do vnitřní kanalizace se smějí odvádět pouze kondenzáty, které nemohou poškodit materiál potrubí a příslušenství. Kondenzáty vzniklé spalováním, které mají pH menší než 6,5, smí být odváděny do domovní čistírny odpadních vod podle ČSN 75 6402, povrchových vod, nebo do vsakovacího zařízení pouze po předchozí neutralizaci.
Požadavky na jakost a množství odváděných vod
Odvádění srážkových vod z nemovitostí se provádí v souladu s příslušnými právními přepisy (Vyhláška č. 501/2006 Sb. a vyhláška č. 268/2009 Sb.) Provozovatel a/nebo vlastník kanalizace pro veřejnou potřebu může stanovit přípustný odtok srážkových vod a/nebo největší přípustný odtok srážkových vod do vod povrchových.
Podmínky pro vypouštění odpadních vod do stokové sítě stanoví kanalizační řád (Zákon č. 274/2001 Sb.)
Drtiče kuchyňského nebo domovního odpadu lze na vnitřní kanalizaci připojenou na kanalizaci pro veřejnou potřebu napojit pouze se souhlasem provozovatele a/nebo vlastníka kanalizace pro veřejnou potřebu.
Odpadní vody, jejichž míra znečištění nesplňuje podmínky kanalizačního řádu, musejí být vnitřní kanalizací odváděny vždy odděleně od ostatních odpadních vod a před vypuštěním do kanalizace pro veřejnou potřebu předčištěny tak, aby kanalizačnímu řádu odpovídaly. Vypouštění odpadních vod do povrchových nebo podzemních vod je možné jen po předchozím vyčištění, které zajistí, že nebudou překročeny hodnoty příbuzného znečistění podle příslušných právních předpisů (Zákon č. 254/2001, Sb., nařízení vlády č. 61/2003 Sb. a nařízení vlády č. 416/2010 Sb.). Předčištěné nebo vyčištěné splaškové odpadní vody a technologické odpadní vody smějí být do kanalizace pro veřejnou potřebu, povrchových nebo podzemních vod vypouštěny jen s povolením vodoprávního úřadu.
Propojení potrubí studené a teplé vody
Vnitřní kanalizace musí zabezpečovat spolehlivé, hospodárné a hygienicky nezávadné odvádění odpadních a srážkových vod.
Pro připojení vnitřní kanalizace kanalizační přípojkou na gravitační stokovou síť platí
ČSN EN 752 a ČSN 75 6101. Tyto normy stanovují také technické požadavky na úseky vnitřní kanalizace vně budov, ve kterých se používá potrubí s větší jmenovitou světlostí než DN 200. Dimenzování gravitačních systémů vnitřní kanalizace a kanalizační přípojky se provádí podle této normy a ČSN EN 12056-2 až 4, pokud půdorysný průmět odvodňované plochy není větší než 200 ha.
Při návrhu vnitřní kanalizace, která není připojena na kanalizaci pro veřejnou potřebu, je třeba zohlednit možnost jejího dodatečného připojení bez nákladných úprav.
Pokud nelze odpadní vody odvádět do kanalizace pro veřejnou potřebu, je třeba odvodnění nemovitosti provádět v souladu s příslušnými právními předpisy (Nařízení vlády č. 272/2011Sb.), ČSN 75 6081 nebo ČSN 75 6402.
Hygiena a bezpečnost
Přímé spojení kanalizačního potrubí s vodovodním potrubím pro pitnou nebo užitkovou vodu, např. s potrubím od pojistných a ochranných vodovodních armatur podle ČSN EN 1717, není přípustné.
Čisticí tvarovky není dovoleno instalovat v místnostech, ve kterých by případný únik odpadních vod z čisticího otvoru při čištění mohl způsobit hygienické závady a škody, např, v kuchyních, skladech potravin, léčiv a elektrických rozvodnách.
Vnitřní kanalizace musí být řešena tak, aby nebyla porušena stabilita konstrukce budovy ani při případných opravách a výměně a byl zohledněn vliv sedání stavby na kanalizační potrubí, např. u prostupů stavebními konstrukcemi.
Ochrana proti mrazu
Potrubí (kromě vnějších dešťových odpadních potrubí a potrubí, která se v zimě nepoužívají), musejí být chráněna před mrazem
Požadavky na potrubí, armatury, příslušenství a objekty
Ve směru proudění odpadních vod nesmí být potrubí vnitřní kanalizace rozvětvené a nesmí se zmenšovat jeho jmenovitá světlost. Výjimkou jsou podtlakové systémy odvodnění střech (viz. ČSN EN 12056-3)
Odvádění splaškových odpadních vod
Pro odvádění splaškových odpadních vod platí:
- Uvnitř budov ČSN EN 12056-2,
- Vně budov ČSN EN 752
- Následující ustanovení kapitoly 5 této normy.
Systémy vnitřní kanalizace
V souladu s ČSN EN 12056-2, se pro navrhování vnitřní kanalizace, která odvádí splaškové odpadní vody, používá systém I.
Zápachové uzávěrky pro splaškové odpadní vody
Zařizovací předměty, vpusti a ostatní zařízení uvnitř budovy, které jsou připojeny na vnitřní kanalizaci, musí být proti vnikání kanalizačních plynů do budovy vybaveny vodními nebo membránovým zápachovými uzávěrkami. Membránové zápachové uzávěrky smějí být uvnitř budovy použity jen u zařizovacích předmětům, u kterých to vyžaduje jejich správná funkce, např. u pisoárových mís bez splachování.
Výška vodního uzávěru musí být u vodních zápachových uzávěrek pro splaškové odpadní vody nejméně 50 mm. Při osazení zápachové uzávěrky v místnosti, kde se během provozu vytváří podtlak (nasávací komory větracích zařízení), musí vodní uzávěr odolat podtlaku o 1 kPa většímu, než je podtlak v místnosti.
Pokud je nutné osazení vodní zápachové uzávěrky v místech, kde není zaručeno pravidelné doplňování vody, musí být vodní zápachová uzávěrka opatřena ještě přídavnou mechanickou zápachovou uzávěrkou.
Samostatnou mechanickou zápachovou uzávěrku lze použít pouze ve venkovním prostoru.
Zápachová uzávěrka, která není konstruována jako samočisticí, musí být trvale a snadno přístupná.
Vodní zápachová uzávěrka musí být instalována v místě chráněném před mrazem.
Přivzdušňovací ventily
Přivzdušňovací ventily použité na vnitřní kanalizaci musí být třídy AI nebo BI podle ČSN EN 12380. Množství vzduchu (Qa) (viz. ČSN EN 12056-2) proudící přivzdušňovacím ventilem stanoví jeho výrobce.
Použití přivzdušňovacích ventilů, u kterých výrobce neuvádí množství vzduchu, je nepřípustné.
Ochrana proti zpětnému vzdutí
Zařízení, která se nacházejí pod hladinou zpětného vzdutí v jednotné, splaškové nebo dešťové stoce, na kterou je nemovitost připojena, nesmí umožňovat zaplavení budovy vzdutou vodou.
Pokud nejsou k dispozici žádné údaje, považuje se za hladinu zpětného vzdutí úroveň poklopu vstupní nebo revizní šachty na stoce nebo úroveň mříže uliční vpusti napojené na stoku, která se nachází nejblíže od napojení kanalizační přípojky proti směru průtoku ve stoce (obrázek 15).
Ohrožené prostory a zařízení se musí chránit technickým opatřením podle
ČSN EN 12056-4.
Kanalizačním potrubím chráněným proti zpětnému vzdutí se nesmí odvádět odpadní vody z ploch, zařizovacích předmětů a zařízení, která se nacházejí nad nejvyšší hladinou zpětného vzdutí ve stoce.
Instalace potrubí vnitřní kanalizace
Instalace potrubí vnitřní kanalizace se provádí podle ČSN EN 12056-5 a následujících zásad.
Odpadní potrubí mají být vedena volně, např. v instalačních šachtách nebo drážkách, nesmí se zplna zazdít.
Potrubí ukládané do monolitických konstrukcí smí mít pouze svařované spoje.
Ukládání svodných potrubí do země se provádí podle ČSN EN 1610 a doporučení výrobce.
Upevnění potrubí se provádí podle doporučení výrobce.
Potrubí, do kterých může vniknout vzdutá voda ze stokové sítě a svodná a ležatá potrubí pro odvádění srážkových vod, která nejsou uložena v zemi, musí být upevněna tak, aby vlivem přetlaku nemohlo dojít k rozpojení potrubí, např. vysunutím z hrdel.
Výtlačná potrubí čerpacích stanic musí odolat přetlaku vody.
Potrubí instalované v prostorech se zvýšeným tepelným nebo mechanickým namáháním je třeba přiměřeně chránit.
Potrubí z plastů vedené chráněnou únikovou cestou musí být chráněno nehořlavým krytem.
Zrušená potrubí mají být demontována, a pokud to není možné, musí být zazátkována nebo zaplněna popílko-cementovou nebo betonovou směsí (svodná potrubí v zemi).
Zkoušení vnitřní kanalizace
Zkoušení vnitřní kanalizace se skládá:
- z technické prohlídky,
- ze zkoušky vodotěsnosti svodného potrubí,
- ze zkoušky plynotěsnosti nebo vodotěsnosti odpadního připojovacího a větracího potrubí, pokud je vyžadována,
- z tlakové zkoušky výtlačných potrubí vodou, vzduchem nebo inertním plynem
Pokyny pro provoz, údržbu a používání vnitřní kanalizace
Za provoz a údržbu vnitřní kanalizace odpovídá její vlastník.
Při předání hotového díla se sepíše protokol o převzetí a zhotovitel předá tento protokol společně s dokumentací skutečného provedení stavby a pokyny pro údržbu a používání objednateli.
Kanalizační armatury se musí kontrolovat nejméně dvakrát ročně, není-li výrobcem stanoveno jinak.
Zpětné armatury je nutno nejméně dvakrát ročně čistit.
U zpětných armatur s nouzovým uzávěrem (typy 1 až 5 podle ČSN EN 13564-1), kterými jsou chráněny málo používané zařizovací předměty a/nebo vpusti, se doporučuje otevírat tento uzávěr jen po dobu používání zařizovacích předmětů.
Lapače střešních splavenin, střešní vtoky a kalníky vpustí se musí kontrolovat, a případně čistit nejméně dvakrát ročně, není-li v provozním řádu budovy uvedeno jinak.
Zápachové uzávěrky pisoárových mís bez splachování a membránové zápachové uzávěrky se udržují, popř. vyměňují v časových intervalech stanovených výrobcem.
Zařízení pro předčištění odpadních vod se provozuje a kontroluje podle podmínek uvedených v provozním řádu.
Požadavky na provoz a údržbu retenčních dešťových nádrží uvnitř budov jsou uvedeny v tabulce 12 ČSN.
Související zákony, vyhlášky a normy
- ČSN 75 6760 Vnitřní kanalizace
- ČSN EN 274 Zdravotnětechnické armatury – odpadové armatury pro umyvadla, bidety a koupací vany
- ČSN EN 411 Zdravotnětechnické armatury – odpadové armatury pro výlevky
- ČSN EN 329 Zdravotnětechnické armatury – odpadové armatury pro vany sprchových koutů
- ČSN EN 12050-4 Čerpací stanice odpadních vod na vnitřní kanalizaci