Vše o vodě

Voda - základ života

H2O - sloučenina dvou atomů vodíku a jednoho atomu kyslíku.

O vodě se říká, že je nejrozšířenější látkou na zeměkouli. Kdyby celý objem vody ve světových mořích a oceánech, ledovcích, atmosféře, objem vody podzemní o povrchové, pokryl celý zemský povrch, rozprostíralo by se na Zemi moře o hloubce 2620 metrů. Znamená to, že by se celá Česká republika ocitla hluboko pod hladinou moře.
Voda je základní složkou života na zemi. Je v lidském těle v neustálém koloběhu, tj. na jedné straně je přijímána, na druhé straně je po splnění svých funkcí z těla vracena do vnějšího prostředí. Člověk vyloučí denně zhruba 2,5 litrů vody. Aby mohlo lidské tělo normálně fungovat, musí každý člověk vyloučenou vodu pravidelně doplňovat. Bez potravy vydrží člověk celé měsíce, bez vody pouze několik dní. Pro zdravý život by měl každý člověk doplnit veškerou vyloučenou vodu, tj. 2,5 litrů.

Člověk má sklon k tomu, pít pouze když má žízeň. Pocit žízně je ale jen alarmující mechanizmus, upozorňující na vážnější nedostatek vody v našem těle. V případě, že na tento signál nereagujeme, může dojít k poškození organizmu nebo narušení některých jeho funkcí. Pravidelný příjem vody v různých podobách je nezbytný pro udržení naší schopnosti pracovat, učit se, bavit se, ale i jenom v klidu odpočívat. Neměli bychom tedy čekat, až se nedostatek vody v našem těle přihlásí pocitem žízně, ale dbát na pravidelný přísun tekutin.